Charytativní duše fanoušků Southampton a dobročinnost ruku v ruce

Charytativní duše fanoušků: Southampton a dobročinnost ruku v ruce

0 Comments

1. Úvod: Když láska ke klubu přesahuje stadion

Být fanouškem Southamptonu není jen o tom, jestli v sobotu odpoledne stojíš na tribuně St Mary’s a řveš „Come on you Saints!“ tak nahlas, až sousedovi praskne kelímek od piva. Ne, být opravdovým „Saintem“ znamená něco hlubšího — být součástí komunity, která drží pohromadě nejen při gólových oslavách, ale i v těch chvílích, kdy je třeba přinést nákup starší sousedce nebo uspořádat charitativní běh v dešti. Ano, i v tom zatraceném dešti, který známe skoro stejně dobře jako barvy našeho dresu.

Na jihu Anglie se totiž fandění nenosí jen v srdci — ale i v rukách, které pomáhají. A někdy i v nohách, které běží pro dobrou věc. Southampton není jen klub. Je to životní postoj, je to věrnost bez výhrady, a často taky trocha bahna na kopačkách, když se člověk přidá k místní komunitní akci.

A tak se v tomto blogu podíváme na to, jak se ze „Saints“ stávají skuteční svatí — ne v nebi, ale tady na zemi. S pokorou, úsměvem… a někdy i s palačinkou v ruce, protože i benefiční brunch má své místo v našem fotbalovém kalendáři.

2. Saints Foundation: Svatý grál dobročinnosti

Pokud je Southampton FC srdcem města, pak Saints Foundation je jeho rozbušeným rytmem – a navíc nosí dres s logem, které zná snad každý, kdo někdy dostal balónem do obličeje na školním hřišti. Tahle charitativní organizace totiž nedistribuuje jen úsměvy (a občas pot), ale hlavně mění životy. A to ve stylu, na který by byl pyšný i samý svatý Matěj… kdyby fandil Premier League.

Co dělá? No, co nedělá! Podporuje mladé sportovce, pomáhá starším lidem s pohybem (a klidně i s TikTokem), vzdělává děti, co neví, že offside není styl účesu, a organizuje akce, kde se potkávají ti, kdo milují fotbal a chtějí dělat dobro. A když říkáme „dobro“, nemyslíme tím jen vyhrát proti Portsmouthu (i když to je taky dost dobré).

Vtip je v tom, že Saints Foundation nečeká, až někdo přijde poprosit o pomoc. Ona jde napřed. A často s balónem pod paží, úsměvem na tváři a týmem dobrovolníků, co by svou energií rozsvítili i šatnu po porážce. Klidně zorganizují nohejbalový turnaj pro důchodce nebo běh v pyžamu na podporu mentálního zdraví – zkrátka věci, které dělají svět hezčím, i když se zrovna netrefíš do brány.

Takže až příště uvidíš běžet partu lidí v červenobílých dresech, co po cestě sbírají odpadky, dávají high five náhodným kolemjdoucím a rozdávají obědy – věř, že to nejsou ztracení náhradníci. To je Saints Foundation. A to je sakra důvod být na tenhle klub hrdý.

3. Fanoušci v akci: Od běhů po pečení koláčů

Když se řekne „fanoušek Southamptonu“, možná si vybavíš někoho, kdo zpívá na tribuně, má čepici s logem klubu a jeho hlas po zápase zní jako rozbitý reproduktor. Ale skutečný svět Saints fanoušků je mnohem širší – a voňavější.

Ano, běhají, a to nejen na autobus po špatném výsledku. Běží maratony, půlmaratony, nebo třeba jen symbolických 5 km, a to všechno ve jménu charitativních projektů Saints Foundation. A protože jsou to opravdoví srdcaři, klidně si na to vezmou retro dres z roku 1984, i když ví, že ho po cestě propotí tak, že by ho nepřijal ani bazar s použitým sportovním vybavením.

Ale pozor – běh není jediná disciplína. Koláče! Tihle fanoušci umí napéct sladké dobroty tak skvělé, že by zahanbily i britskou královskou kuchyni. Svatá trojice „máslo, láska a znak Saints“ se objevuje ve všech receptech. A výnos z prodeje? Samozřejmě putuje na dobrou věc – třeba na nové míče pro děti nebo výlety pro seniory.

Někteří fandí s pánví v jedné ruce a míchačkou v druhé, jiní pořádají bleší trhy, kde kromě starých dresů a fotek z časů Matta Le Tissiera prodávají třeba i ponožky s nápisem „Up the Saints!“. A víš co? Kupují si je úplně cizí lidi. Protože tihle fanoušci umí spojit fandění s akcí, a hlavně srdcem.

Když má klub takové příznivce, nepotřebuje maskota. Stačí mu parta lidí, co ráno běží pro dobrou věc, odpoledne prodá muffiny a večer seřve rozhodčího přes televizi. A to všechno s úsměvem.

4. Hrdí dárci i organizátoři: Role fanklubů

Fankluby Southamptonu nejsou jen partičky, které se jednou týdně sejdou v hospodě, aby si stěžovaly na rozhodčího a připíjely na příští sezonu. Ne, tihle nadšenci jsou jako švýcarské hodinky – přesní, neúnavní a občas i stylově retro. A hlavně – mají srdce větší než stadion St Mary’s.

Jako organizátoři charitativních akcí zvládnou všechno: od tomboly přes fotbalový turnaj na podporu nemocné dívky až po večery s dražbou klubových memorabilií. A když už jsme u toho – dresy Southampton FC se na těchto akcích draží jako teplé rohlíky! Jeden podepsaný kousek od bývalé legendy? Po něm skočí první tři strýcové v řadě, aniž by si sundali šálu!

Ale tady nejde jen o peníze – jde o lidi. Fankluby fungují jako malá komunita superhrdinů v červenobílých barvách. Jeden peče, druhý běhá, třetí řídí dodávku plnou balíků s oblečením pro bezdomovce. A čtvrtý? Ten jen prostě vždycky zapomene klíče, ale je to duše každé akce.

A nezapomínejme – styl je důležitý! Většina členů dorazí na každou akci oblečená jako by šli na zápas Premier League – šály, čepice, a samozřejmě jejich milované dresy Southampton FC, které nosí s takovou hrdostí, že by se za ně nemusel stydět ani kapitán týmu.

Fanklub není jen „fanouškovský spolek“ – je to rodina s charitativní duší, logistickými schopnostmi NASA a odhodláním, které by rozhýbalo i sochu. A když spojíš všechny ty dresy, úsměvy a chutné koláče, dostaneš něco silnějšího než vítězný gól v 93. minutě.

5. Dobročinnost během krizí: Saints v těžkých časech

Říká se, že opravdový charakter poznáš až ve chvílích největšího tlaku. A jestli je něco, co fanoušci Southamptonu zvládají stejně dobře jako zpívat „Oh when the Saints go marching in“, tak je to pomáhat, když jde do tuhého.

Během covidu? Když byl fotbal jen vzpomínkou a toaleťák strategickým materiálem? Saints fanklub nepropadl panice – ale organizoval pomoc. Od rozvážení nákupů pro seniory, přes sbírky na respirátory, až po online fotbalové kvízy, které udržely komunitu pohromadě (a taky trochu při smyslech). A i když jsme hráli na dálku, srdce bijící pro Southampton bylo slyšet až na druhý břeh kanálu La Manche.

A při ekonomických krizích? Když ceny letí jako James Ward-Prowseova přímák do šibenice, fankluby vyrazí do boje – sbírkami potravin, oblečení a samozřejmě tím nejcennějším – časem. Protože být dobrovolníkem, když sám šetříš každou libru, je jako vstřelit gól s rozvázanou kopačkou. Respekt.

Fanoušci Saints ukazují, že dobročinnost není jen záležitost klidných časů, ale právě těch bouřlivých. A že mít dres s logem Southamptonu neznamená jen fandit – znamená to stát při ostatních, když je potřeba. Ať už jsi na stadionu nebo doma v karanténě s hrníčkem čaje a dvěma rouškami na obličeji i dálkovém ovladači.

Protože opravdový Saint nečeká na výkop. On je ten, kdo vstřelí první gól dobra.

6. Dobročinnost jako součást identity fanouška

Být fanouškem Southamptonu není jen o tom nosit červenobílé pruhy a křičet „Come on you Saints!“ tak hlasitě, že se sousedka přes ulici začne ptát, jestli se náhodou nestěhujeme na St Mary’s. Ne, být Saintem znamená i být člověkem, který má srdce na správném místě – a často i v dlaních pro druhé.

Pro fanoušky Southamptonu je dobročinnost stejně přirozená jako nadávat na rozhodčího, když přehlédne jasný ofsajd. A stejně jako se dresy mění z roku na rok (někdy k lepšímu, jindy k… no, dejme tomu “odvážnému designu”), hodnoty zůstávají neměnné – podpora, respekt, a pomoc tam, kde je potřeba.

Není náhodou, že spousta fanoušků má v šatníku vedle dresu s nápisem „dresy Southampton FC“ i tričko z charitativního běhu, kšiltovku z akce pro děti nebo mikinu s logem Saints Foundation. To všechno totiž k tomu fandění patří – stejně jako nervy v závěru zápasu, když vedeme jen o gól.

A co je na tom nejlepší? Tohle všechno se děje bez potřeby ovací nebo potlesku. Protože pravý Saint ví, že hrdinství není jen o gólech v nastavení, ale taky o tom, když v sobotu místo do hospody vezmeš nákup osamělému sousedovi. Nebo když místo pizzy za stovku přispěješ na nový míč pro děti z místního fotbalového kroužku.

Prostě a jednoduše: být fanouškem Southamptonu znamená mít nejen klub v srdci, ale taky srdce pro ostatní.

7. Závěr: Když jsou srdce fanoušků rudější než dresy

Říká se, že fotbal je jen hra. Ale zkuste tohle říct fanouškovi Southamptonu, který právě v dešti běží charitativní půlmaraton s pytlem brambor na zádech (protože to slíbil, když porazíme Portsmouth). Tady se totiž fotbal hraje nejen nohama, ale i srdcem – a to pořádně rudým.

Ano, rudějším než ty nejostřejší červené pruhy na našich „dresy Southampton FC“, rudějším než tváře, když rozhodčí zase odpíská něco, co zřejmě viděl jen on, a rozhodně rudějším než uši po zápasu, když v hospodě debatujeme o taktice, kterou bychom my samozřejmě zvládli líp než kouč.

Dobročinnost, ochota pomoct a radost ze sdílení – to je esence fandění, jak ji chápou Saints. Nejde jen o góly nebo tabulku. Jde o to, že když padne pískot, fanoušek Southamptonu zůstává stát – a pomáhá, slaví, daruje, organizuje, podporuje.

Proto, ať už fandíte ze St Mary’s, z gauče, nebo z kostky ledu na Severním pólu – nezapomeňte, že ten pravý dres nikdy nevisí ve skříni. Ten pravý dres máme na srdci. A je rudý. Velmi rudý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts